O nás

Jsme World Music Band ze Strážnice s kapelníkem Zdeňkem Musilem. Zpíváme švédsky, finsky, máme i vlastní autorské písničky. V nedávné době nám vyšlo nové album Múzy ky, již sedmé v řadě.

Členové kapely

Zdeněk Musil

Zdeněk Musil

zakladatel skupiny Fčeličky, kapelník, kytarista, zpěvák, skladatel, aranžér i učitel zpěvu
Petr Šelepa

Petr Šelepa

housle
Pavel Žák

Pavel Žák

basová kytara
Vilém Gavlík

Vilém Gavlík

bicí nástroje
Ria Sabotová

Ria Sabotová

klávesové nástroje
Kristýna Lípová

Kristýna Lípová

zpěv
Barbora Lipová

Barbora Lipová

zpěv
Andrea Dufková

Andrea Dufková

zpěv
Michaela Zacharová

Michaela Zacharová

zpěv

Z naší historie

Kde se vzaly Fčeličky? Jak to vlastně s nimi bylo? Jakou cestu ušly až do dnešních dnů, kdy pravidelně koncertují po celé republice?

Zdeněk Musil celý život dělal muziku, kterou si zpříjemňoval kantořinu. Snažil se v dětech probudit lásku k hudbě, utříbit hudební vkus. Hned po vysoké škole v roce 1986 založil v první škole, kde učil (ve Veselí nad Moravou), dětskou folkovou skupinu. Hrávali tehdy tam, kde to v tehdejším režimu šlo – písničky Plíhala, Nohavici. Po revoluci ho napadlo natočit s dětmi první CD klasických koled, to bylo v roce 1995.

O rok později natočil pro velký úspěch opět koledy, tentokrát méně známé a v roce 1997 vydal koledy vlastní.

V roce 1999 připravil a natočil na CD první vánoční muzikál – Pod Betlémskou hvězdou, do kterého se už zapojily i další složky – tanec, divadlo a který měl taktéž velký úspěch.

Na něj v roce 2001 navázal muzikál pohádkový. V té době přešel Zdeněk Musil učit do školy ve Strážnici, místa svého rodiště a bydliště. A tady se začala odehrávat historie skupiny Fčeličky. Možná se ptáte, odkud ten název? Inspirovala ho kolegyně učitelka Cundrlová, za svobodna Včelišová, které se říkalo včelka a byla velice milá a pracovitá. Líbilo se mu, že med je pro včely výsledkem a oceněním jejich práce a píle, stejně tak, jako pro muzikanty písničky. A aby název nezněl moc dětsky a protřele, vyměnil zkrátka V za F. První skupina dětí, které začínaly na základní škole, odrostla a odešla. Druhá skupina už zůstala dodnes. Zdeněk chtěl proměňovat repertoár tak, aby holkám seděl, i když budou starší. Začali pracovat systematicky.

Za dobu své existence vydaly Fčeličky hned několik CD – … a nekrmit! bylo první o zvířátkách, následovalo album koled Ze Strážnice do Betléma, Netrhaj a polévaj o rostlinách a Náš krásný kraj, kde se už objevily složitější písně, většinou s texty Milady Musilové, Zdeňkovy maminky.

Písničky z historie Strážnice zahrnuly do alba Město pod Bílou věží, které nazvaly podle stejnojmenné knihy pověstí Jiřího Pajera pro děti. To byla doba, kdy začaly experimentovat a hledat nový směr. Zkusily blues i jazz, ale nakonec zakotvily u finských a švédských písní, ve kterých se doslova našly.

První album Úlet na sever vydaly v roce 2014 a na křest přijela švédská kapela Triakel z Östersundu (jejich producentem je Benny Andersson z Abby). Hrály na Švédském velvyslanectví v Praze na oslavách slunovratu (Midsommar). Dostaly nabídku hrát v jeskyni Výpustek společně s finskou skupina Värttinä.

V době dětské éry vystupovaly Fčeličky mnohokrát ve Studiu Kamarád většinou ve vánočních pořadech. Na CD i na koncertech spolupracovaly se členy skupiny Fleret, Bokomara, Synkopy, Folk Team a s Petrem Bende.

V roce 2015 některá děvčata úspěšně reprezentovala v pořadu Československo má talent. Spolupracují i s Ochotnickým divadlem Milady Musilové ve Strážnici a hrají, kde se dá.

Nyní Fčeličky dokončily album Múzy ky s hudbou Zdeňka Musila na texty převážně Josefa Kainara a místních básníků Gabriely Dobišové, Jarmily Moosové a Zdeňka Bobčíka. Toto nové album jim přijel pokřtít Václav Neckář i s bratrem Janem.

Odebírejte naše novinky

8 + 0 = ?